Terminál v mobilu – zabiják terminálů? 1.díl

autor: | Čvn 13, 2022 | Blog | 0 komentářů

Určitě jste si všimli, že v minulém roce 2021 přišel na trh zcela nový a průlomový produkt pro přijímání platebních karet. Dosud zažitý model, kdy si obchodník pořídil u poskytovatele plateb fyzický platební terminál, se změnil. Na trh přišlo řešení, které dokáže nahradit fyzické zařízení jednoduchou aplikací do zařízení s operačním systémem Android. Řeknete si, no ono to není pro každého, tohle bude používat jen někdo. Na jednu stranu máte pravdu, ale na druhou stranu jste se nemohli mýlit více.

Než se ale dostaneme k jádru věci, pojďme se podívat na to, jak jsme posledních téměř dvacet let platili a co to obnáší na pozadí. Ve své době terminály nahradily fyzické žehličky karet (jak je můžete vidět ve starších amerických filmech) a byl to obrovský průlom. Jednoduché protažení plastové karty s magnetickým proužkem zajistilo na tu dobu vcelku slušné ověření klienta, že jeho karta reprezentuje jeho peníze na účtu a že jich tam má dostatek. Terminály byly velikosti krabice od bot, měly tlačítka jako psací stroj (a vyžadovaly téměř stejně silný stisk) a dvouřádkový zelený displej. Pamatuji si, že kolegyně z vývoje, která měla tu čest programovat pro tato zařízení finanční aplikaci říkala, že nejlepší funkce, kterou se podařilo vyvinout mimo plateb byl budík. Tolik asi k tomu, co se s těmito zařízeními dalo dělat. 

Poté se k magnetickému proužku přidal čip, ale terminály pořád nabízely velmi omezené funkce. Daly se ale už například připojit k pokladnám, pomalu bylo možné je vzdáleně spravovat a aktualizovat. Mimochodem víte, že náš region byl a je již nějakou dobu jedním z největších příjemců nových technologií v platbách? Možná proto byla vlna bezkontaktních plateb odstartována ve střední Evropě. Pro majitele účtů v bankách se bezkontaktní platby staly obrovským průlomem v komfortu placení a dnes vlastně více než 95% (a to jsem ještě opatrný) v našem regionu je bezkontaktních.

 

Terminály se ale nevyvíjely tak rychle a rozhodně nebyly platformou, která by umožnila poskytovatelům plateb (acquirerům) nabízet nějaké skvělé přidané služby. Trošku větší černobílé displeje, někdy i barevné, s tou starou dobrou fyzickou klávesnicí prostě totálně zaspaly dobu a pořád to nebyla platforma, která by umožňovala nabídnout něco opravdu „cool“. Jasně, byly tu nové platební služby jako DCC, věrnostní kluby, ale pořád v poměru nákladů na pořízení a nákladů na provoz to nebyl žádný zázrak. Stačilo se podívat, co vše uměly mobilní telefony v roce 2015 a co ve stejném roce nabízely terminály. Nezapomenu probdělé noci s kolegy bádáním nad tím, jak například v dalších letech dostat EET funkci do zařízení se čtyřmi řádky displeje a čtyřmi klávesami tak, aby se to vůbec dalo nějak používat. No, poradili jsme si a určitě nás to obohatilo, ale pošilhávali jsme po další elektronice, která mílovými kroky šla kupředu. Je asi fér ale zmínit, že terminály si s sebou nesou všechny ty bezpečnostní předpisy, směrnice, mandáty, které v neskutečném množství chrlí společnosti definující standardy v platebním světě. Možná proto se staly digitálními dinosaury nejen oni, ale i jejich výrobci.

Za vším stojí Android

Prvním milníkem, který toto vše změnil byly platební terminály s Androidem. Sice předtím někteří výrobci přišli se zařízeními, které oddělovaly platební část od té „volně“ přístupné a umožnily „tvořit“ vlastní služby na terminálu, například v HTML5, ale bohužel to byla již labutí píseň pro taková zařízení. Navíc díky tomu, že Android do terminálů přivedli výrobci z Asie, se najednou dříve neohrožení výrobci, jako bylo Ingenico nebo Verifone, museli sakra snažit, aby co nejdříve měli Android terminály ve své nabídce. Jeden to řešil koupí asijského výrobce, druhý prakticky s Android platformou přišel teprve nedávno. Android se najednou pro nás všechny stal kometou, která nám umožnila otevřít hlavu i myšlenky na nové funkce a služby. Vždyť díky tomu můžete do terminálu nahrát cokoliv, jakoukoliv aplikaci či řešení běžící na Androidu. Není to super? Navíc můžete obchodníkům a podnikatelům výrazně ulehčit práci. Vždyť díky nové platformě můžete přijít s krásným modelem „vše v jednom“ – terminál, pokladna, tiskárna nebo skener či kamera. Těchto řešení můžete najít dnes na trhu nemálo a dávají obrovský smysl. 

Z retro terminálů s 16-ti tlačítky se staly krásná zařízení s velkým dotykovým displejem, která naprosto změnila uživatelské prostředí a ovládání pro uživatele. Prakticky to jsou mobilní telefony s tiskárnou a periferiemi pro práci s kartami. Pořád tu je čtečka magnetických proužků, čipů a bezkontaktní NFC čip. Dodnes se setkáváme s klienty, kteří ale nadále preferují původní tlačítkové terminály a asi tomu ještě tak chvíli bude. Nové terminály tedy přinesly výraznou změnu pro nás a pro zákazníky, z pohledu správy, nákladů, údržby a rozvoje se toho zase tak moc nezměnilo a nemalé náklady zůstaly. Zůstalo ale i to, že celý terminál je plně řízen poskytovatelem a jen tak si nahrávat aplikace obchodníci nadále z důvodu bezpečnosti nemohou.

Pokračování najdete v druhém díle, který vyjde 17. června 2022